image

PeyamaKurd - ABD savaş gemisi USS Nitze İstanbul'a gelerek, Dolmabahçe açıklarında demirlendi. ABD Büyükelçisi Jeffry L.Flake gemiye ziyarette bulundu.

Flake, "Türkiye ve ABD iyi birer müttefik. Burası muhteşem bir şehir ve denizcilerimiz de bunu görüyor. USS Nitze yaklaşık 350 mürettebatın bulunduğu harika bir gemi" dedi.

ABD donanmasına ait savaş gemisi USS Nitze saat 08.00 sıralarında İstanbul Boğazı'na Sarayburnu açıklarından girdi. Sahil Güvenlik ekipleri boğaza girişi sırasında gemiye eşlik etti. Mürettebat 155 metrelik geminin güvertesine çıkarak İstanbul'u izledi. Gemiye, ABD bayrağı ile birlikte Türk bayrağı da çekildiği görüldü.

Büyükelçi Flake ve ABD Başkonsolosu Julie A. Eadeh gemiye sabah saatlerinde ziyarette bulundu. Geminin İtalya'dan, Türkiye'ye NATO ittifakının güçlendirilmesi etkinlikleri kapsamında olağan ziyarette bulunmak amacıyla hareket ettiği, Marmara Bölgesinde iki-üç gün kalarak ayrılacağı öğrenildi. 

ABD Büyükelçisi Flake güvertede yaptığı açıklamada, "Türkiye ile dostluğumuz var. Türkiye ve ABD iyi birer müttefik. Başkonsolosumuz Julie A.Eadeh ile burada olmaktan memnunuz. Burası muhteşem bir şehir ve denizcilerimiz de bunu görüyor. Burada yaklaşık 350 mürettebat ve harika bir gemi var" ifadelerini kullandı. Flake'in ardından konuşan geminin komutanı Yarbay Katie Jacobson ise "Öncelikle burada olmak bir onur. Türkiye, değeri çok yüksek bir müttefikimiz ve dostumuz" diye belirtti.