image

PeyamaKurd - ABD'nin Rahip Adrew Brunson için Türkiye'yi tehdit ettiğini dile getiren Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, "Kusura bakmasınlar, tehdit diline prim vermeyiz" ifadesini kullandı.

Ankara-Washington hattındaki Brunson gerilimine dair Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi.

Erdoğan, ABD'nin yaptırım tehdidine her türlü cevabın Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde söylendiğini dile getirerek, "Bize böyle tehdit ifadeleriyle yaklaşma, kimseye bir şey kazandırmaz. Biz bugüne kadar ABD ile NATO'da en güzel dayanışmayı ortaya koyduk, Kore'de onlarla beraber olduk, onlarla birlikte birçok mücadeleyi verdik. Hala NATO'da en üst düzeyde dayanışmayı ortaya koyan Türkiye'ye böyle bir tehdit dili kullanmak yakışmaz. Böyle bir tehdit diline de kusura bakmasınlar pek prim vermeyiz. Bizlerin karakterini zaten onların çok iyi bilmesi gerekiyor. İkili olarak da görüştük. Cumhurbaşkanlığı Sözcümüzün, TBMM Başkanımızın açıklamaları var. Tek dille bu konudaki kanaatlerimizi paylaşıyoruz. Temenni ederim ki bugün Türkiye'de ziyaretler var… Dışişleri Bakanım, ABD Dışişleri Bakanı ile bir araya gelecekler” şeklinde konuştu.