image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) terör örgütü IŞİD’le mücadele konusunda hazırladığı 116 sayfalık yeni raporunda, ABD’nin Rojava’dan asker çekme kararı ve ardından Türkiye’nin Rojava’ya yönelik başlatığı askeri harekatın bölgede terör örgütü IŞİD’in yeniden canlanmasına fırsat tanıdığına vurgu yapıldı.

Gerek ABD’nin asker çekmesi, gerekse de Türkiye’nin askeri harekata başlaması sonrası bölgedeki IŞİD’li teröristlere yeniden toparlanma ve örgütlenme fırsatının verildiği belirtilen Pentagon raporunda, bu 2 gelişmenin bir arada değerlendirildiğinde terör örgütü IŞİD’in hem Suriye veIrak gibi yakın coğrafyada hem de dünyanın başka bölgelerinde saldırı yapma yeteneğinin arttığına yönelik görüşlere ise özel bir alan açıldı.

ABD'nin Politikaları IŞİD'e Alan Açtı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişi Glenn Fine imzası ile yayınlanan 116 sayfalık belgenin belki de en çarpıcı tespitlerinden birisi ise ABD’nin değişken politikalarının olası sonuçlarına ilişkin.

"ABD birliklerinin geri çekilmesi ve yeniden konuşlandırılması, bölgede ve küresel olarak tehdit olmaya devam eden IŞİD'e karşı mücadeleyi de etkiledi" denilen raporda Kürtlerin liderliğindeki kuvvetlere atıfta bulunan Fine, "Suriye Demokratik Güçleri ve ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonların azalmasıyla, IŞİD Suriye’deki operasyonlarını yeniden oluşturmak ve dünya çapında saldırıları gerçekleştirme kabiliyetini genişletme fırsatını elde etti" dedi.

1 Temmuz - 25 Ekim’i kapsayan 116 sayfalık raporda Türk hükümetinin taahhütlerine rağmen, ne Türkiye’nin ne de desteklediği cihatçı grupların terör örgütü IŞİD ile savaşma ihtimalinin bulunmadığı kaydedildi.

“Ateşkes” Türkiye İçin Sadece Bir İsimden İbaret

Kürt güçlerin onayı ile ABD ve Türkiye arasında imzalanan ateşkes için “bir isimden ibaret” tespitinin yapıldığı raporda ateşkesin sadece isim nedeniyle var olmasından dolayı, karışıklığın devam edeceği belirtildi.

Türkiye ve Desteklediği Grupların IŞİD ile Savaşmaya Niyeti Yok

Pentagon raporunun belki de en çarpıcı noktası, Türkiye ve desteklediği cihatçı gruplarla ilgili olan kısmı olarak ön plana çıkıyor.

 Türkiye'nin Rojava’ya yönelik harekatında terör örgütü IŞİD ile ilgili her hangi bir “endişesinin” bulunmadığının belirtildiği raporda ne Türk ordu güçlerinin ne de Türkiye tarafından desteklenen ÖSO-SMO paralı milislerinin terör örgütü IŞİD ile savaşma niyeti olmadıkları “İçi boş bir iddia” sıfatı ile tanımlanıyor.

Raporda, "Türk saldırısına katılan Suriye muhalif kuvvetleri, saldırının başlamasından bu yana IŞİD'e karşı herhangi bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirmemiş ve bunu yapması da pek mümkün değildi", denilerek Pentagon’un terör örgütü IŞİD konusunda Türkiye hakkında “şüpheleri” olduğu anlaşılabilecek tespitlere de yer verildi.

Türkiye’nin “Muhaliflerinin”, IŞİD’den Farkı Yok

Kürt güçlerden kaçmaya çalışan Terör örgütü IŞİD mensuplarının önce Türkiye’ye oradan da Avrupa ülkelerine kaçışlarına yardımcı olmakla suçlanan Türkiye’nin desteklediği ÖSO-SMO gruplarını terör örgütü IŞİD ile “benzeş” tutan rapor; ÖSO-SMO grupları ile terör örgütü IŞİD arasındaki bağlara ise özel bir vurgu yapıyor.

ÖSO-SMO paralı milislerinin denetiminde olan bölgelerin terör örgütü IŞİD mensupları tarafından “güzergah” olarak kullanıldığı tespitinde bulunan Pentagon raporunda ÖSO-SMO için “Şeriat yasalarının benzeri olan katı bir yorumunu benimsemiş gruplar, bu nedenle IŞİD ile olan bağlarını koparmadılar.” denildi.