image

PeyamaKurd – Filistin-İsrail çatışması etrafındaki son gelişmeler ile ilgili değerlendirmede bulunan Rus askeri uzman İgor Korotçenko, ABD’nin aynı askeri blokta olmasına rağmen Türkiye'ye kendi Orta Doğu politikasını uygularken son derece sert davrandığını vurguladı.

Korotçenko, ABD'nin bölgeye uçak gemisini konuşlandırmasına dair, "Bu hem Suriye’ye hem İran’a hem de Türkiye’ye ve diğer devletlere ABD'nin Hamas'ı desteklemeye çalışanlara karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceği konusunda verilen bir sinyaldir" dedi.

Rus uzman, “ABD, Orta Doğu'da İsrail'e tam destek vermekten ibaret olan ulusal çıkarlarını gözetiyor. Bu nedenle onlar, askerî açıdan gerekli gördükleri her şeyi yapacak. ABD uçak gemisinin varlığı, Hamas'ı destekleyen tüm taraflara karşı askeri güç kullanan İsrail'e verilen destek açısından elbette önemli bir artı” diye devam etti.  

ABD-Türkiye ilişkileri ters işliyor

ABD’nin aynı askeri blokta olmasına rağmen Türkiye'ye kendi Orta Doğu politikasını uygularken son derece sert davrandığını kaydeden Korotçenko, “ABD'nin eylemleri, Türkiye ile müttefik ilişkilerinden ancak zar zor, tırnak içinde söz edilebileceğini ortaya koyuyor. ABD her zaman kendi ulusal çıkarlarını gözetiyor.

Evet, ABD ve Türkiye aynı askeri blokta, NATO'da yer alıyor, ancak Washington'un uygulamadaki tüm politikaları Ankara'nın çıkarlarıyla çelişiyor. ABD istediği zaman askeri darbe girişiminde de bulunabilir, Türk İHA'sını da imha edebilir.”

Türkiye, Rusya’ya ABD’den daha yakın

Türkiye'nin, Rusya ile ABD'den çok daha fazla yakınlaşma noktası ve ortak çıkarları olduğuna dikkat çeken Korotçenko şunları dedi:

“Erdoğan'ın Biden yönetimi için son derece sakıncalı bir siyasetçi olduğu ortada. Çünkü manipüle edilemiyor. Dolayısıyla Amerikalıların Türkiye'ye yönelik yıkıcı eylemleri devam edecek.

Türkiye ve Rusya, Orta Doğu'daki çatışma konusunda büyük ölçüde benzer duruş sergiledi. Bana göre bu Türkiye ile Rusya arasında, Türkiye ile ABD arasındakine göre çok daha fazla yakınlaşma noktası ve ortak çıkar olduğunu gösteriyor.”