image

PeyamaKurd - Kiev ve Moskova arasındaki askeri gerilim ve Doğu Avrupa'da askeri yığılmalar devam ederken ABD Hava Kuvvetleri Yedek Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, beşinci nesil F-35A gizli savaş uçaklarından oluşan bir filonun Almanya'nın Spangdahlem Hava Üssü'ne yeniden konuşlandırıldığı ifade edildi.

ABD Hava Kuvvetleri Yedek Komutanlığı'nın açıklamasına göre amacın, "muhtemel bir saldırganlığı caydırma ve caydırıcılığın başarısız olması durumunda müttefikleri savunmak" olduğu belirtildi.

Doğu Avrupa'daki konuşlanma sürerken Rusya'nın Ukrayna'yı 'işgal edeceği' öne sürülerek NATO kuvvetlerinin büyük bir bölümünün doğu sınırlarına yakın yerlere konuşlandırılmasından sonra, ABD'den bir geri adım geldi.

Yazılı açıklamada bulunan Yedek Komutanlığı, 16 Şubat'ta beşinci nesil F-35A gizli savaş uçaklarından oluşan bir filonun Almanya'nın Spangdahlem Hava Üssü'ne yeniden konuşlandırıldığı vurgulandı.

"F-35'ler hazırlıkları destekleyecek"

Komutanlık, atılan bu adımın 'muhtemel bir saldırganlığı caydırma ve caydırıcılığın başarısız olması durumunda müttefikleri savunma' amacı güttüğünü belirterek, konuşlandırılan savaş uçaklarının sayısı açıklamadı. Ancak ABD Hava Kuvvetleri savaş filoları genellikle, havada yakıt ikmali tankerleri gibi destek araçlarıyla birlikte 18 ila 24 uçaktan oluşmasıyla biliniyor.

Yedek Komutanlığı açıklamasında ayrıca, savaş uçaklarının konuşlandırılmasının 'Alman hükümetiyle yürütülen bir tam işbirliğiyle' gerçekleştirildiği kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

"[Konuşlandırılan F-35'ler] hazırlıkları destekleyecek, NATO'nun kollektif savunma duruşunu geliştirecek ve müttefik ve ortak ülkelerle hava entegrasyon yeteneklerini daha da artıracaktır."