image

Pentagon - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan’da ilerleyişini günden güne artıran Taliban hakkında kritik bir uyarıda bulundu.

Taliban tehlikesine karşı uyarı açıklaması yapan Pentagon sözcüsü John Kirby, “Savunmaları gereken ülke onların. Şimdi büyük bir çaba sarf etmeleri gerekiyor. Şehir merkezlerinde yaşayanlar onların vatandaşı. Şu anda teröre karşı mücadele edip yavaş yavaş liderliği ellerine almaları gerekiyor” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ise Afganistan halkı için feci sonuçları önlemek adına devletlere harekete geçme çağrısında bulunarak, ülkede savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlal raporlarının ortaya çıkmaya devam ettiği uyarısında bulundu.

Bachelet’in imzasını taşıyan yazılı açıklamada, “Artan şiddeti, insan hakları ihlallerini ve suiistimallerini durduramamak, Afganistan halkı için feci sonuçlar doğuruyor” denildi.

“Taliban, şehirlerdeki askeri operasyonlarını durdurmalı”

Bachelet açıklamasının devamında "Taliban, şehirlerdeki askeri operasyonlarını durdurmalı. Tüm taraflar müzakere masasına dönmedikçe ve barışçıl bir çözüme varmadıkça pek çok Afgan için zaten vahim olan durum çok daha kötü hale gelecektir” ifadesini kullandı.

Öte yandan tüm devletleri, ülkede düşmanlıkları sona erdirmek için ikili ve çok taraflı olarak etkilerini kullanmaya çağıran Bachelet, ülkede savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlal raporlarının ortaya çıkmaya devam ettiğine vurgu yaptı.

“Taliban ele geçirdiği bölgelerde yargısız infazlar gerçekleştiriyor”

Taliban'ın ele geçirdiği ve çatışmaların devam ettiği bölgelerde, yargısız infazlar, eski ve mevcut hükümet yetkililerine ve aile bireylerine yönelik saldırılar ve evlerin, okulların, ve kliniklerin askeri üs olarak kullanıldığı ve tahrip edildiğine dair raporlar aldıklarını belirten Bachelet, “Bu son derece rahatsız edici durumun” dedi.

Taliban'dan güvenliklerini garanti altına alan mektuplar aldıktan sonra teslim olan, Afgan güvenlik güçlerinin savaş dışında kalmış üyelerinin infaz edildiğine dair raporlar aldığını belirten Bachelet, örgüt tarafından kontrol edilen bölgelerde, özellikle kadınları hedef alarak insan haklarına ciddi kısıtlamalar getirdiğine dair erken belirtiler konusunda endişesini dile getirdi.