image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Suriye’nin doğusunda ABD askerlerinin konuşlu olduğu üsse, İran destekli gruplar tarafından 10 roketle saldırı yapıldığı fakat herhangi bir kayıp vermediklerini açıkladı.

Rojava’nın Haseke ilinde dün ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir tesisi insansız hava aracıyla (İHA) vurarak ABD’li bir sözleşmeli personelin ölümüne, 5'i asker biri sözleşmeli 6 personelin de yaralanmasına yol açan İran destekli gruplar, Deyrizor’daki ABD üssünü de hedef aldı.

Günlük basın toplantısında konuşan Pentagon Sözcüsü Ryder, yerel saatle 08.05 sularında Deyrizor’da ABD tarafından Yeşil Köy olarak adlandırılan üsse 10 roketle saldırı yapıldığını dile getirdi.

İki saldırıyı da aynı grup yaptı! 

Ryder, saldırıda herhangi bir kayıp vermediklerini söylerken, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada, roketlerin üssün yakınındaki bir eve isabet ettiğini ve iki kadınla iki çocuğun hafif şekilde yaralandığı bilgisi verildi.

Sözcü, iki saldırıyı yapan grubun da aynı olduğunu ileri sürdü.

Haseke’deki üsse yapılan saldırıdan sonra ABD, İran Devrim Muhafızları ile ilişkili Suriye’deki iki tesisi hava saldırılarıyla vurmuştu.