image

PeyamaKurd - Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Ukrayna'nın faaliyetlerine ilişkin Af Örgütü'den bir açıklamada geldi. Bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Ukrayna'nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini ileri süren raporu nedeniyle özür dilediğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini ileri süren bir rapor yayınlayan Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy tarafından “sahte” ve “propaganda” olarak nitelendirdiği rapor hakkında bir özür mesajında bulundu.

Ukrayna'ya ilişkin rapor hakkında özür mesajında bulunan Af Örgütü açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna ordusunun savaş taktiklerine ilişkin basın açıklamamızın yol açtığı sıkıntı ve öfkeden derin üzüntü duymaktadır. Uluslararası Af Örgütü’nün bu ve herhangi bir çatışmadaki önceliği, sivillerin korunmasını sağlamaktır. Gerçekten de, bu son araştırmayı yayınlarken tek hedefimiz buydu. Bulgularımızın tamamen arkasında dururken, neden olduğumuz acı için üzgünüz."

"İhlaller, Rusya saldırılarını haklı çıkarmaz"

Ayrıca yayımlanan açıklamada ziyaret ettiği 19 kasaba ve köydeki sivil konutların yanında Ukrayna güçlerinin bulduğunu ve söz konusu sivillerin Rus ateşi riskiyle karşı karşıya kaldığını yineleyen Af Örgütü şu mesajda bulundu:

“Bu, Uluslararası Af Örgütü’nün Rus kuvvetleri tarafından işlenen ihlallerden Ukrayna güçlerini sorumlu tuttuğu veya Ukrayna ordusunun ülkenin başka yerlerinde yeterli önlemleri almadığı anlamına gelmez. Çok açık olmalıyız. Ukrayna kuvvetlerinin yaptığını belgelediğimiz hiçbir şey Rus ihlallerini haklı çıkarmaz."