image

PeyamaKurd - Kabil yönetimi, Pakistan'daki Büyükelçisi'nin 'kızının kaçırılması ve saldırıya uğramasının' ardından İslamabad Büyükelçisi Necibullah Alikil'i ve Afgan diplomatları geri çağırdığı belirtildi.

Diplomatlarla ilgili açıklamada bulunan Afganistan Dışişleri Bakanlığı, 'Afganistan'ın İslamabad Büyükelçisi'nin kızının kaçırılmasının ardından' Kabil yönetiminin, Büyükelçi Alikil ve Afgan diplomatları, suçluların yakalanması ve yargılanması dahil tüm güvenlik tehditleri ele alınana kadar geri çağırdığı vurgulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Afganistan'dan bir heyetin konuyu incelemek üzere Pakistan'a ziyaret gerçekleştireceği ifade edildi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, 16 Temmuz'da, Afganistan'ın İslamabad Büyükelçisi Alikil'in kızı, 26 yaşındaki Silsila Alikil'in, başkentte saldırıya uğradığı bildirilmişti.

Ayrıca açıklamada bulunan Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise, Kabil yönetiminin, Büyükelçi Alikil ve diplomatları geri çağırma kararı, 'talihsiz ve üzücü' olarak değerlendirdi.