image

PeyamaKurd - Ülkede yaşanan saldırı ve gerilime değinen Afganistan Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Siyasi İşleri Danışmanı Muhammed Muhakkik, Taliban'ın savaş yolunu seçerek Afgan halkını devlet güçlerinin yanında silahlanmaya mecbur bıraktığını ifade etti.

Saldırıların arttığı ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde basına açıklamada bulunan Muhakkik, Mezar-ı Şerif'in halkın ve hükümetin kırmızı çizgisi olduğunu ve Taliban'ın asla buraya kontrol edemeyeceğini dile getirdi.

Muhakkik açıklamasında, Taliban'ın geçmişte de Mezar-ı Şerif'in kapısına kadar gelerek geri gönderildiğini ifade ederek, bu sefer de halkın da desteği ile Taliban'a sert bir şekilde cevap verilmesi gerektiğini vurguladı.

Afgan yetkili basın açıklamasında, Taliban'dan barış ve seçimle iktidar yolunu aramasını istediklerini ancak onların buna meyilli olmadığını kaydetti.

"Taliban'ın savaş yolunu seçerek halkı devletinin yanında silahlanmaya mecbur bıraktığını" dile getiren Muhakkik, "Önce hep kalem ile öne gidelim diyorduk ancak Taliban bizi de elimize silah almaya mecbur kılacak" ifadesini kullandı.