image

PeyamaKurd - Başkent Katar’da  Afganistan hükümeti ile Taliban arasında devam eden görüşmelerde, üst düzey müzakerelere devam etme ve ülke çapındaki insani yardımların tüm bölgelere güvenli bir şekilde ulaştırılması üzerinde anlaşmaya vardı.

Ülkede devam eden şiddetin sona erdirilmesi amacıyla hükümet ile Taliban arasında geçtiğimiz yıl başlayıp kısa kısa süre sonra çıkmaza giren müzakereler, Katar'ın başkenti Doha'da yeniden başlamıştı.

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında yapılan görüşmelerinde ardından barış konulu üst düzey müzakerelere devam etme konusunda anlaşırken ortak bildiride, ateşkes veya şiddetin azaltılmasından söz edilmedi. Bildiride, İslam ilkelerine dayalı ve tüm Afganların yararına olacak bir uzlaşmaya ihtiyaç olduğu kaydedildi.

Taliban ve Afgan yönetimi, sivil altyapının zarar görmemesi gerektiği, sivil kayıpların önlenmesi ve insani yardımın ülkenin tüm bölgelerine güvenli bir şekilde ulaştırılması gerektiği konusunda da anlaştığını bildiri ile duyurdu.

Ayrıca açıklamada bulunan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah şu ifadelere yer verdi:

"Müzakere tarafları, kabul edilebilir bir çözüme ulaşılana kadar üst düzey görüşmelerin devam etmesi ve gelecekte de bu tür görüşmelerin yapılması konusunda mutabık kaldı. Heyet liderleri müzakere ekiplerine görüşmeleri hızlandırma görevini verdi."