image

PeyamaKurd - Taliban sözcüsünden "Pencşir eyaleti dün İslam Emirliği'nin kontrolüne geçti"' açıklaması gelirken, Direniş Cephesi sözcüsü Fehim Deşti,  "Pencşir ayakta, propagandalara aldanmayın. Tüm muharebe hatlarına yardımcı kuvvetler gönderildi" açıklamasını yaptı.

Afgan Direniş Cephesi komutanı ve Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud da Pençşir Vadisi'nin Taliban tarafından ele geçirildiğini reddetti ve böyle bir durumunun kendisinin hayattayken gerçekleşmeyeceğini' dile getirdi.

Direniş Cephesi komutanı Amrullah Salih ise TOLO News'e yaptığı açıklamada, Pençşir'de olduğunu ve Direniş Cephesi ile Taliban arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi. Amrullah Salih, Taliban'ı savaş suçları ve insan haklarını hiçe saymakla suçlayarak, Birleşmiş Milletler ve dünya liderlerini Taliban'ın bu canice ve terörist davranışına dikkat etmeye çağırıyoruz" dedi.

Ahmed Mesud Çarşamba günü, Taliban'ın gelecekteki Afgan hükümetinde Direniş Cephesine iki sandalye verme teklifini açıklarken, kendisinin ve güçlerinin amacının Afganistan için daha iyi bir gelecek sağlamak olduğunu vurguladı.