image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, İsveç Parlamentosu’nda düzenlenen toplantıya video konferans ile katıldı. 

Söz konusu İsveç Parlamentosu’nda bulunan grupların oluşturduğu Kürt Dayanışma Grubu’nun Parlamento’da düzenlediği kayyum karşıtı toplantıya çok sayıda İsveçli parlamenter ve siyasetçi katıldı. 

Yaklaşık bir saat süren görüşmede Ahmet Türk parlamenterlerden gelen soruları da yanıtladı. İsveçli parlamenterler ağırlıklı olarak Ahmet Türk'e “Uluslararası dayanışma ne boyuttadır, sizin özgürlük mücadeleniz neden sekteye uğratılıyor, size yönelik terörizm yaftayı çalışmalarınızı ne derece de sekteye uğratıyor” sorularını sordu. 

Ahmet Türk açıklamasında, “Türkiye’de terörizm suçlaması sadece PKK’ye yönelik yürütülmüyor. Hak ve özgürlük talebinde bulunan ve bunun için mücadele eden bütün Kürtler terörist olarak görülüyor. Öcalan, barış için önemli bir aktördür ve barış için rol oynuyor. Ancak üzerinde ağır bir tecrit uygulanarak bu rolü oynaması engelleniyor. Kürtlerin mücadelesi sadece kentlerini kurtarmaya yönelik değil, bütün Ortadoğu’yu demokratikleşme mücadelesidir. Bize yönelik saldırı mülteci meselesinde de görüldüğü gibi Avrupa’yı da etkiliyor” sözlerine yer verdi.