image

PeyamaKurd - Yerine kayyum atanan Mardin eski Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürt sorunu ve Türkiye demokrasisinde yaşanan sorunların çözümü için adım atılması gerektiğini, demokrasi yanlısı kesimlerin ve muhalefetin bir araya gelerek çözüm arayışında birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etti. 

HDP’li belediyelere atanan kayyumları, iktidarın Kürt sorununa yaklaşımını ve gündemdeki tartışmalara dair Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, HDP ile ilgili tartışmalara değindi. 

Ahmet Türk, HDP'nin 6 milyon oy aldığını belirterek, İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener'in “HDP'yi PKK terör örgütünün yanına konumlandırıyorum” sözlerine sert tepki gösterdi. 

Gündem ile ilgili soruları yanıtlayan Türk şu ifadelere yer verdi: 

“Keşke umudumuz olsa keşke böyle bir noktaya gidebilsek. Bugün yürütülen siyaset tekçi bir tekçi ve otoriter bir anlayış. Kendisi dışında bütün muhalefeti adeta düşman gören bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu durumda umutlu olmak çok zor. 

Bütün haksızlıklara rağmen bugün çok farklı noktada da olsa çok farklı da düşünüyor olsa da eğer umut görürsem Meral Akşener veya MHP liderinin elini bile sıkarım. Çünkü biz sorunların derinleşmesini değil tam tersi çözülmesini istiyoruz. Hatta bize düşmanlık yapan insanlara da bu siyasetin yanlış olduğunu anlatmak isteriz. 

Bu nedenle böyle haksız ve ötekileştirici bir dili bir siyasi lider kullanmamalı. Kendilerini eleştirebiliriz kendileri de bizi eleştirebilir ama 'HDP, PKK demek' gibi bir cümleyi sarf etmek 6 milyon insanın düşüncelerine ters düşmek demektir."

Ahmet Türk açıklamalarında, “Halkımız kayyumlara karşı öfkeli. Baskı ile insanları sindirmeye çalışan bir anlayış var” diyerek, Kürt sorununun Kürtleri yalnızlaştırarak veya güvenlikçi politikalarla çözülemeyeceğini belirtti.