image

PeyamaKurd - AKP kayyımı döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca TL borçlandırıldığı iddiasını “yatırım” olarak savunan Mardin Valiliğine, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ten belgeli yanıt geldi.

Ahmet Türk, sosyal medya hesabı Twitter’dan hem kendi döneminde hem de kayyım döneminde yapılan harcamalara yönelik resmi belgeleri yayınladı.

Türk, açıklamasına “Biz belgesiz konuşmadık. Belgelerle konuşuyoruz. Bu belgeler kayyım döneminin resmi belgeleridir” notunu düştü.

‘Valilik borçlandırmaya ‘yatırım’ dedi’

Mardin Valiliği, belediyenin harcama ve borçlarına yönelik açıklama yaptı. Valilik, Ahmet Türk’ün “kamuoyunu yanılttığı” iddiasına yer verirken, borçların yeni olmadığını iddia etti

Ahmet Türk’ün görevden alınması ve hakkında açılan davalardan söz edilen açıklamada, şu iddialara yer verildi:

“Bu yapılan açıklamalar doğru değil ve rakamlar çarpıtılmaktadır. Çünkü kendi döneminde kayyuma kalan 485.524.594,24 TL borcundan, kendi bıraktığı elektrik borçlarından, bağlayıcı ve borç yükünü arttıran faiz ve anlaşmalardan bahsetmemektedir.

Gerçek şudur; yukarıda vermiş olduğumuz 485.524.594,24 TL borçla devralınan Mardin Büyükşehir Belediyesi, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da alınan destekler ile birlikte Mardin’de 17 Kasım 2016-31 Mart 2019 tarihleri arasında 1.4 milyar lira yatırım yapmıştır ve 252 milyon TL borç ödenmiştir.”