image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) bütçe görüşmelerinde bir konuşma yapan Hulusi Akar, adı Suriye’ye gönderilen silahlar ve çeşitli olaylarla Türkiye gündemine sık sık gelen askeri danışmanlık şirketi SADAT hakkında açıklama yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) personel alımlarında mülakatları SADAT'ın yaptığı iddiasına yanıt veren Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, personel ve askeri öğrenci alımlarının İŞKUR, ÖSYM ve ilgili kamu kurumları ile koordineli ve şeffaf bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

Akar, “Bakanlığımızın SADAT adlı şirket ile hukuki, ticari, mali ve kurumsal yapı olarak hiçbir ilgisi yoktur, olmamıştır" dedi.

ASELSAN’ın yurt dışına satılacağı iddiası!

Akar ayrıca, TSK’nın askeri haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1975 yılında kurulan Ankara merkezli savunma sanayisi şirketi ASELSAN’ın satılacağı iddiaları hakkında da açıklama yaptı.

Akar, "ASELSAN kamuoyuna açıklama yaptı. Vatandaş bağışlarıyla kurulan bir kuruluş. Çoğunluk hissesi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına ait, dolayısıyla yurt dışına satılması gerçek dışıdır. ASELSAN, bu iddialara karşı hukuki yollara başvuracağını açıklamıştır" dedi.

“Kimyasal silahların kullanılması söz konusu değil”

Öte yandan Hulusi Akar, TSK’nin kimyasal silah kullandığı iddialarıyla ilgili olarak gelen soru üzerine TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığını ifade etti.

Akar, "Ne alındı, ne saklı, ne gizli, ne imal; böyle bir şey söz konusu değil, hiçbir şekilde de kullanılması söz konusu değil. Bu tür silahların takibi çok kolaydır. Uluslararası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü gerekli araştırmaları yapıyor ve biz buna her zaman destek sağlıyoruz" ifadelerini kullandı