image

PeyamaKurd - Ekonomik sorunların yaşandığı Türkiye’de, ABD ile devam eden krizlerin üstesinden gelmek için alternatif yolların arandığı iddia edildi.

Kulis bilgilerine dayandırılan bir habere göre, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiye yönelik sorunlar, iktidar partisi içinde alternatif önerilerin tartışılmasına neden oldu.

Gazeteci Nuray Babacan’ın ele aldığı haberde, AKP içerisinde F-35 veya ikinci seçenek olarak gündeme gelen F-16 programının işler hale getirilmesi konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) devreye girmesini önerenler var.

Türkiye Milli Savunma Bakanı heyetlerinin ABD’de temaslarının devam ettiğini belirten Babacan, “Bazı AK Parti kurmayları, özellikle Amerikan Kongresi ve Senatosu’nda oluşan direnci kırmak için parlamenter heyetler üzerinden temas kurulması önerisinde bulundular. Bu önerinin üst düzeyde de dile getirildiğini biliyoruz. Dirençli senatörleri ikna etmek ve Türkiye’nin yaptığı 1.4 milyar dolarlık ödemenin karşılığının verilmesinin ‘müttefiklik ve dostluk temeli’ üzerinden yürütülmesi gerektiği dile getirenler var” dedi.

Babacan haberinin devamında, bu kapsamda TBMM Başkanlığı, Türkiye-ABD Dostluk Grubu, TBMM Dışişleri Komisyonu ve büyükelçilerin de içinde bulunduğu ‘ilişkileri onarma ekibinin’ oluşturulması önerisinin masaya yatırıldığını belirtti. ABD Kongresi’nde bu sorunların çıkmasına neden olan senatörlere işaret edilen haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da AKP’li kurmaylara “Çoğunluğunuz var, isterseniz ikna ederseniz” dediği aktarılıyor.