image

PeyamaKurd - AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Türkiye - Suriye ilişkileri hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Katıldığı bir televizyon programında açıklama yapan Şen, “Yarın Suriye ile ilişkiler mutlaka düzelecek” dedi.

Türkiye’nin deniz yetki alanları üzerinden Akdeniz ülkeleri ile olan ilişkilerine vurgu yapan Şen, “Vatanımız, Mavi Vatan'la 1.5 kat büyüdü. Bu da şöyle olmadı: 2 tane haritadan anlayan amiralimiz gelip 'Sayın Cumhurbaşkanımız siz bizim başkomutanımızsınız anayasal olarak. Size şöyle bir harita çizelim' demediler, bunun savaşı verildi” dedi.

Bu açıklamasının ardından Doğu Akdeniz’in bir Türk gölüne dönüştüğünü iddia eden AKP Genel Başkan Yardımcısı sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Şimdi Mısır’la bir hat çekilecek. Yarın Suriye ile ilişkiler mutlaka düzelecek. Çünkü biz sadece komşu değiliz, kardeşiz de. Türk milletiyle Suriye halkı kardeştir. Bu 2 kardeş arada bir sıkıntılar olabilir. Kardeş olduğumuz da nerden belli? Suriyeliler Türkiye’de. Neden buraya geldiler? Çoğu Arapça konuştuğu halde neden Türkçe konuşan bir yere geldi? Çünkü kardeş olduğunu biliyordu.”

“Suriye’yle olan Mavi Vatan, zaten masmavi vatan”

Suriye-Türkiye ilişkileri üzerinden değerlendirmelerini sürdüren AKP’li yetkili, “120 sene önce siz buradan Şam’a gitmek isteseydiniz pasaport taşıyor olmayacaktınız. O zaman pasaport yoktu ama olsaydı diyorum. Bu kardeşler mutlaka tek el, tek hane, tek mahalle olarak tekrar bir düzen ortaya koyacaklar. O zaman Suriye’yle olan Mavi Vatan zaten masmavi vatan. Bu olacak. Öyle ya da böyle olacak” diye konuştu.