image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önceden duyurduğu, yeni reform paketi hakkında AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, önemli açıklamalarda bulundu.

Cahit Özkan yeni reform paketinin içeriğine ilişkin olarak, yargı reform paketinin 128 kanunda değişiklik öngördüğünü söyledi.

Cahit Özkan, söz konusu reform paketiyle, toplumun tüm kesimlerinde yaşanan sıkıntılar ortadan kaldırılarak, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasada yer alan temel hak ve özgürlüklerin işlerlik kazandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Özkan'ın aktardıklarına göre paket, çocuktan gence, hayvan haklarından kadın haklarına, fikir özgürlüğünden medya özgürlüğüne kadar toplumda her insanın hayatına dokunacak 374 faaliyet konusunu kapsıyor.

Yeni reform paketinin ifade ve örgütlenme ve din özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi anlamında düzenlemeler içereceği de iddia ediliyor.

“Başta insan hak ve özgürlüklerinin korunması hedef alınıyor”

Özkan yeni reform paketinin, başta insan hak ve özgürlüklerinin korunmasını hedef alacağına vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkı AK Parti’nin dünden bugüne yapmış olduğu bütün reformlarında yer alıyor. Yine hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık, makul yargılanma usulü getiriliyor. Vatandaşlarımız bir dava açtığı zaman; bu davanın ne zaman ortalama bir süre içerisinde tamamlanacağını bilecek, buna 'makul süre içerisinde yargılanma hakkı' diyoruz. Bu yargılanmanın da bir şeffaflık içeresinde nasıl cereyan edeceğini bu paketle görecek.”

Öte yandan yargı reformu ile özel hayat güvence altına alınacağını kaydeden Özkan, “Toplumsal refahın artırılması, güçlendirilmesi, kırılgan kesimlerin korunması reformda yer alan maddeler arasında” dedi.