image

PeyamaKurd - AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim barajı ve anayasa değişikliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Seçim kanunu çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Yazıcı, seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesinin 'nihai karar' olmadığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yüzde 7 seçim barajına ilişkin açıklamalarını hatılatan yazıcı, "Barajın 10'dan 7'ye düşürülmesi Meclise gidecek. Komisyon var, genel kurul var. Nihai kararı genel kurul ve Meclis oluşturacak. Bunun kanunlaşması Mecliste olacak ama bizim çalışma çerçevesinde bir aşağı iniş var. O da yüzde 7 civarındadır. Nihai çalışmada farklılık olur mu? Onun için bir şey söyleyemem" dedi.

Millet anayasa yapma hakkını bugüne kadar hiç kullanmadı

Anayasa değişikliği çalışmalarının da Türkiye'de her zaman siyasi partilerin gündeminde olduğuna dikkat çeken Yazıcı şu ifadeleri kullandı:

“Arzu ediyoruz ki anayasa yapma milletin hakkıdır, anayasayı millet yapar. Bu hak tekel bir haktır. Başka kimsenin anayasa yapıp önüne koyma hakkı yoktur. Millet egemenliğin sahibi olan unsur gazi milletimiz. Millet anayasayı yapar yürürlüğe koyar veya vekilleri vasıtasıyla yaptırır, onaylar, referandum ile yürürlüğe koyar. Bugüne kadar millet bu hakkını hiç kullanamamış.”

Anayasa değişikliği için sayısal çoğunluğun Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nda olmadığını aktaran Yazıcı, "Bir uzlaşı olursa anayasa yapımı söz konusu olacak. Uzlaşma olmazsa millete arz edeceğiz. Millet de bunu takdir edecek” ifadelerini kullandı.