image

PeyamaKurd- 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde 3’ü büyükşehir, 4’ü il, 50’si ilçe ve 11’i belde olmak üzere toplam 69 belediye kazanana Halkların Demokratik Partili belediyelere yönelik gerçekleşen kayyum atamalarında şimdiye dek 24 belediyeye kayyum atandı.

Kayyum atamalarına temel gerekçe olarak ise açılan soruşturmalar gösteriliyor. Herhangi bir mahkumiyet ya da üst yargı mercilerince onama kararı olmamasına karşın polis fezlekeleri doğrultusunda hazırlanan “soruşturmalar” nedeniyle 19 Ağustos tarihinde başlatılan kayyum atamaları sonucu HDP’nin 69 belediyesinden 24’üne kayyum atanmış oldu.

2 Milyon kürdün Oyu Gasp Edildi

Yaklaşık 2 Milyona yakın seçmenin oy verdiği 24 belediyeye kayyum atanması politikasına 19 Ağustos’ta Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına atamaların yapılmasıyla start verildi.

 Kayyum atamalarının yerel seçimlerin ardından da devam edeceğinin  ilk sinyali, seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından Kanun Hükmünde Kararneme (KHK) ile kamu görevinden ihraç edildikleri için 6 ilçe belediye başkanına mazbata verilmemesi ile verildi.

Kayyum Atamalarının Kronolojisi

19 Ağustos- Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alındı ve yerlerine il valileri kayyum olarak atandı.

16 Eylül- HDP’li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş, 12 Eylül günü Ağaçlar Köyü yakınlarında bir minibüsün geçişi sırasında 9 kişinin ölümüne neden olan mayın patlaması olayından sonra başlatılan soruşturmada tutuklanmış ve yerine kayyum atanmıştı.

18 Eylül- ise Erzurum Karayazı Belediye Eş Başkanı Melike Göksu, “Örgüt üyeliği’ suçlaması ile yargılandığı davasında aldığı ceza Yargıtay tarafından onanınca tutuklandı. Göksu’nun yerine kayyum atandı.

15 Ekim- Evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alınan HDP’li Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar ve Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz tutuklanmalarının ardından yerlerine 18 Ekim’de kayyum atandı.

22 Ekim- Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülcan Özer, Kocaköy Belediye Başkanı Rojda Nazlıer ve Van Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin’in yerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandı.

29 Ekim- Hakkında açılan terör soruşturması devam eden Şırnak'ın HDP'li Cizre İlçe Belediye Başkanı Mehmet Zırığ 29 Ekim’de görevden alındı. “Örgüt üyeliği’ ve “örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alınan Zırığ'ın yerine Kaymakam Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı.

1 Kasım- Gözaltına alınan HDP’li Saray İlçe Belediye Başkanı Caziye Duman, “Örgüt üyeliği’ ve “örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek Saray Kaymakamı Mehmet Halis Aydın kayyum olarak atandı.

9 Kasım- İpekyolu Belediye Eş Başkanları HDP'li Azim Yacan ve Şehzade Kurt'un “Örgüt üyeliği’ ve “örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek gözaltına alınmasının ardından 9 Kasım'da İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, belediyeye kayyum olarak atandı.

13 Kasım- Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken, Hazro Belediye Başkanı Ahmet Çevik ile Şırnak İdil Belediye Başkanı Songül Erden ve Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belediyesi Başkanı Orhan Çelebi, haklarındaki “Örgüt üyeliği’ ve “örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atandı.

16 Kasım- Mardin’in Savur, Mazıdağı ve Derik ilçeleri ile Urfa’nın Suruç ilçesinin HDP’li belediye başkanları 15 kasım tarihinde “Örgüt üyeliği’ ve “örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yürütülen soruşturmalar nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Suruç Belediye Başkanı Hatice Çevik, Savur Belediye Başkanı Gülistan Öncü, Derik Belediye Başkanı Mülkiye Esmez ve Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın’ın gözaltı kararları halen devam ederken; bu sabah yerlerine kayyum atandığı bilgisi geldi.

Belediye başkanlarının yerine görevlendirilen isimler ise Suruç Kaymakamı Kenan Aktaş, Savur Kaymakamı Bayram Türker, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas Derik ve Mazıdağı Kaymakamı Muhsin Duran Kalkan.

Sırrı Sakık’tan Tartışma Yaratan Sözler

Tüm bu gelişmelerin ardından HDP’li eski milletvekili ve Ağrı Belediyesi eski başkanı Sırrı Sakık, HDP’nin TBMM’den ve yerel yönetim mekanizmalarından tamamından çekilmesi gerektiği yönündeki önerisi kamuoyunda geniş bir yelpazede sıklıkla konuşulur olmuştu.

HDP’li eski milletvekili ve Ağrı eski Belediye Başkanı Sırrı Sakık tarafından ortaya şu öneri atılmıştı:

"HDP’li belediyelere kayyum rutinleşip normalleşirken kendine demokrat(!) diyen hiçbir kesimden ve şahıstan bir beklentim yok. Ancak HDP’den beklentim yereldeki bu çıkmazdan kurtulmasıdır. Şahsi fikrim kalan belediyelerin hep birlikte çekilmesidir".