image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dün akşam yapılan kanun değişikliği toplantısına AKP ve HDP’li vekiller arasında yaşanan “Kürdistan” polemiği damga vurdu.

Edinilen bilgilere göre AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Komisyon üyesi ve HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü’nün, “Toplumsal yaşam içerisinde kolluk güçleri tarafından, özellikle de Kürdistan’da yoğun işlenen suçlardır ve bu suçlara karşı herhangi bir yaptırım uygulanmıyor” ifadesine tepki gösterdi.

Tamer’in, HDP’li vekile, “Kürdistan diye bir şeyi kullanamazsınız” demesi üzerine tartışma başladı. AKP’li vekilin sözlerine tepki gösteren Pekgözegü “Kürdistan bir coğrafya adıdır, gayet de güzel kullanıyorum” dedi.

Pekgözegü’ye destek vermek için araya giren HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik ise “Kullanır kullanır, bal gibi de kullanır Sayın Tamer” ifadesini kullandı.

Son olarak AKP’li İsmail Tamer’in “Tutanaklardan çıkarılmasını istiyorum” ifadesine Pekgözegü şu ifadelerle karşılık verdi:

“Gidin kendi Cumhurbaşkanınıza bakın, o da kullanıyor…Sen kim oluyorsun ki? Bana neyi yapacağımı, neyi yapamayacağımı diyemezsin.”

Tartışma Komisyon Başkanı, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın müdahalesiyle sona erdi.