image

PeyamaKurd - AKP ve MHP’nin başını çektiği Cumhur İttifakı, uzun zamandır konuşulan yeni seçim yasasını parlamentoya sundu.

Milletvekili Seçimi Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu'nun yanı sıra ilgili kanunlarda yapılması düşünülen değişiklikler konusunda yürütülen çalışmaları tamamlayan Cumhur İttifakı, hazırlanan Milletvekili Seçimi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığı’na sundu.

Kanun teklifi  AKP Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tarafından parlamentoya sunuldu.

AKP’li Yazıcı: Seçim barajını yüzde 7 olarak teklif ediyoruz!

Seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıklayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, seçim barajını yüzde 7 olarak teklif ettiklerini duyurdu.

Yazıcı, "15 maddelik yasa teklifiyle yüzde 10 olan seçim barajını yüzde 7 olarak teklif ediyoruz. Siyasi partilerin TBMM'de grup kurma şartını kaldırıyoruz" dedi.

Teklif kabul edilirse seçim barajı yüzde 7'ye düşürülecek. Seçimlere katılabilmek için Meclis'te grup kurmak yeterli sayılmayacak, örgütlenmesini yeterli oranda tamamlayan partiler seçimlerde yer alabilecek.

Öte yandan Cumhur İttifakı'nın en küçük ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yüzde 7 baraja karşı çıktığını açıklamıştı.

Destici, AKP ve MHP'nin anlaştığı yüzde 7'lik seçim barajına tepki göstererek, "İttifak ortakları olarak bir araya geleceğiz. Ama bu haliyle kalırsa ben teklife oy vermem" demişti.