image

PeyamaKurd - ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesinden sonra İran’ın füzeler ile Amerikan güçlerine saldırılmasının önüne geçmek isteyen ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bu durumun bir daha yaşanmamasını istiyor.

Al Monitor'da yer alan habere göre, Pentagon bu çerçevede, Irak'taki İran balistik füze saldırılarının ardından Amerikan birliklerini savunmak için Orta Doğu'ya ek füze savunmaları ve bulunduğu diğer yerleşkelere potansiyel savunma mekanizmaları göndermeyi düşünüyor.

İran'ın balistik füzeleri Al Asad hava üssünü hedef almıştı. Erbil de hedef olmuş fakat ABD veya koalisyon güçleri arasında herhangi bir kayba neden olmamıştı. Yaşananlara ilişkin açıklama yapan ABD Ordu Sekreteri Ryan McCarthy, “Bu olaylar, İran’ın Amerikalıları hedef alma ve öldürme güdüsünü güçlendirdi” dedi. McCarthy ayrıca İran için, “Çok yetenekli bir düşman. Amerikalıları vurabilecek ve öldürebilecek yetenekleri var” diye ekledi.

‘Takviye kararını Pentagon verecek’

McCarthy, bu kapsamda Savunma Sekreteri Mark Esper’in bölgeye takviye gönderilip gönderilmeyeceğine karar vereceğini belirtti. ABD’li sekreter, “Füze savunması sistemleri ve çeşitli ekipmanlar işimizi kolaylaştırabilir, bu yüzden bu konuda düşünüyoruz” diye belirtti.

Üst düzey ABD'li yetkililer, geçtiğimiz hafta Pentagon'un saldırıların ardından daha fazla hava savunmasının bölgeye konuşlandırıldığını açıkladı.Pentagon, Orta Doğu'daki füze savunmalarını, sürekli olarak güçlendirdi.

İran, bölgedeki en büyük füze cephaneliğine sahip. Trump yönetimi ise tekrar bu silah programını sona erdirecek yeni bir nükleer anlaşma çağrısında bulundu.

Çeviri | PeyamaKurd