image

PeyamaKurd- İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (İRGC), silahlı Kürt gruplarının kabiliyetlerini bozmak için gittikçe artan cüretkar operasyonlar başlatıyor. Tahran son hamlesinde, ülkenin batı kesimlerinde onlarca yıldır güvenli sığınak olarak kullanılan dağlara binlerce asker yerleştirdi. Al Monitor'un analiz haberine göre, İRGC'nin operasyonları, ABD Başkanı Donald Trump'ın 8 Mayıs tarihli açıklamasından ABD’yi “Ortak Kapsamlı Eylem Planından” İran ile altı dünya güçleri arasındaki nükleer anlaşmadan çekip İran'a karşı yaptırımlar uyguladıktan ilginç bir şekilde faaliyete geçti.

“İran’dan saldırı tehdidi geldi”

İRGC, Özel Kuvvetler de dahil olmak üzere binlerce askeri seferber etti ve 3 Ekim'de,  İran'ın Kürt bölgesinde, helikopter tabancaları, ağır topçular ve insansız uçaklar kullanan operasyonu başlattı. Operasyon resmi olarak bir tatbikat olarak tanımlanırken, İRGC komutanları da amacın İran'ın en son teknolojilerini sergilemek ve Kürt bölgesi boyunca birçok stratejik dağı kontrol altına almak olduğunu da kabul etti.

Batı Kürt bölgelerinden sorumlu olan İRGC komutanlarından Muhammed Taghi Oslanlou, operasyon esnasında komşu Irak Kürdistanı'na dayanan silahlı Kürt muhalefet gruplarını destekleyen herhangi bir ülkeye saldırmakla tehdit etti.

Bu karar, 1979'dan bu yana ilk defa İran'ın sıra dağları tam olarak kontrol altına alma girişimi.

Adı açıklanmayan bir İRGC generali “Bu gerçek bir tiyatro. Bugün bir tatbikat yapıyoruz, ama aynı zamanda bu alanları tamamen temizleyeceğiz, ”diye açıkladı.

“İran, Kürtleri düşman olarak görüyor”

İran'ın Kürdistan eyaleti valisi Bahman Moradnia, 7 Ekim'de dağlarda bir televizyon ekibine verdiği demeçte, “Bu, bölgedeki güvenlik güçlerinin her an ve her koşulda hazır olduklarını göstermek için kapsamlı bir hazırlıktır. Amerika'yı ayaklarımızın altında ezeceğiz” dedi.

İran ile ABD arasındaki gerginlik, İran'ın nükleer programı ve Orta Doğu'daki çeşitli savaşta parçalanmış ülkelerde yer almasıyla birlikte yükselirken, İRGC, ülkenin gözenekli batı sınırındaki kontrolünü pekiştirmek için ortak bir çaba başlattı. Tahran, Irak Kürdistanı'na dayanan ve birkaç bin savaşçıdan oluşan Kürt muhalefet gruplarını ciddi bir güvenlik tehdidi olarak görüyor.

İRGC, İran dağlarında bulunan Kürt gruplarının - Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) ve İran Kürdistan Demokrat Patisi’nin (KDP-I) eylemlerine yöneliyor onları (Kürtleri) kuşkusuz kendine düşman görüyor.

“Kürtlerin, dış güçlerden etkilenmesinden korkuyorlar”

Üst düzey İRGC komutanları, Kürt gruplarının dış güçlerden etkilenmesinden korkuyor ve endişe duyuyor. Kürt bölgelerindeki huzursuzluktan korkan İRGC, bu yılın başlarında uzak dağlık bölgelerde faaliyet gösteren PJAK ve KDP-İ birimlerinde ciddi bir şekilde operasyonlar yaptı fakat silahlı gruplar benzer yoğunlukta karşılık verdi.

PJAK, 21 Temmuz'da, 11 İranlı askerin öldürüldüğü Marivan kenti yakınlarında bazı operasyonlar başlattı ve KDP-İ de birkaç kez İRGC ile çatıştı. Son gelişme de, İRGC’nin 8 Eylül'deki  Kürdistan’ın güneyinde ana KDP-İ üssünü hedef alan birkaç füzeyi ateşlemesi ve KDP-İ'nin bir kısmını vurup birkaç üst düzey yetkiliyi öldürmesi idi.

Füze saldırısından bir gün önce, PJAK'ın iki kıdemli üyesi, diğer iki savaşçının yanında Shaho sınırına yakın yerlerde öldürüldü. İran, 8 Eylül'de Kürt gruplarının 12 Eylül'de İran'ın Kürt bölgelerine genel grev çağrısında bulunmaları için 8 tanınmış Kürt siyasi tutukluyu da infaz etti.

“Savaş yakın gelecekte de devam edecektir”

Kürdistan’ın Süleymaniye şehrinde KDP-İ temsilcisi Fouad Khaki Beygi, Al-Monitor'a şu ifadeleri kullandı: “İran'daki insanların ciddi ekonomik baskı altında olduğu bir dönemde Shaho'daki gibi operasyonlara büyük miktarda para harcamak, halkı boyun eğmeye zorluyor.”

Silahlı İranlı Kürt gruplar ve İRGC arasındaki savaş olasılığı yakın gelecekte de devam edecektir  Kürt gruplarının Tahran'a karşı yürüttükleri kampanyalarda ABD desteğini güvence altına alabilecekleri de henüz net değil

İran Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Maj. Dr. Muhammed Bagheri, Güney Kürdistan sınırında 10 Ekim'de yaptığı açıklamada, “Tekrar tekrar söylendiği gibi, İran milletinin güvenliği silahlı kuvvetler için kırmızı bir çizgidir. Ben burada yerleşik olan ve İran halkının isteksizleri tarafından desteklenen karşı-devrimcileri uyarıyorum” demişti.Çeviri | PeyamaKurd