image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna arasında gerilim ve Moskova ile NATO-ABD ile müzakere süreci devam ederken, Atlantik Konseyi’nin resmi sitesinde yayımlanan bir makalede, çok sayıda Alman entelektüelin imzaladığı açık mektupta Almanya’nın Rusya politikasına ilişkin görüşlere dikkat çekildi.

Yayımlanan mektupta, Berlin yönetiminin Rusya'ya karşı daha sert olması gerektiği mesajı verildi.

Konseye bağlı 70'in üzerinde Alman akademisyen ve dış politika uzmanı, Almanya'nın Rusya politikasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yayılmacı tasarımlarına karşı örtülü teşvikten açık direnişe doğru temelden değiştirilmesini talep eden açık mektup yayınladı.

Alexander J. Motyl imzasıyla Atlantik Konseyi'nin sitesinde yayımlanan makalede, bir grup Alman entelektüelin imzaladığı açık mektupta Almanya'nın Rusya politikasını eleştiren görüşlere yer verildi.

Putin ve Rus saldırılarına tepki!

Almanya'nın ve Avusturya'nın önde gelen Doğu Avrupalılarından bazıları tarafından da imzalanmış olan mektup, Putin rejiminin iç vahşetlerini ve dış saldırganlık eylemlerini lanetleyen bir genel bakışla başlıyor.

Yazarların mektubunda Almanya'nın Rusların kötü davranışlarına karşı abartılı toleransı vurgulanırken "Avrupa'nın en büyük ekonomik gücü olarak Almanya, otuz yılı aşkın süredir bu olup bitenleri eleştirel ama çoğunlukla pasif bir şekilde değerlendiriyor." ifadesine yer veriliyor.

“Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yolunu hazırladığı” iddiası!

Açık mektupta, Almanya'nın Rusya'nın “birçok intikamcı macerasına” tepkisinin “uygun olmadığı” belirtiliyor.

Uzmanlar, Berlin'in politikalarının Doğu Avrupa'nın nükleer gücü olmayan devletlerini zayıflatmaya ve “giderek daha genişleyen bir atom süper gücü”nü güçlendirmeye gerçekten katkıda bulunduğunu söylüyorlar.

Mektupta, Kuzey Akım II boru hattının 2014'te “Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yolunu hazırladığı” iddia ediliyor. Bu durum, Almanya'nın 20 yıllık “Rus neo-emperyalizmine karşı politik pasifliğinin” “mantıksal sonucu” olarak görülüyor.