image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili açıklamada bulunan Alman Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, Avrupalılar İran'la nükleer anlaşmayı desteklemeye devam ederse, Trump'ın Avrupa otomobil ihracatı için yüzde 25'lik ek vergi uygulamakla tehdit ettiğini dile getirdi. 

Rus S-400 Hava Füze Sistemi'ni aldığı için Türkiye'ye yaptırım uygulayan, Hindistan'ı ve Irak'ı da S-400'leri almaması için uyaran ABD Başkanı Trump'ın, Berlin'i tehdit ettiği ileri sürüldü. 

Alman Bakan Kramp-Karrenbauer, Washington Post'un çıkan haberin ardından Londra'ya yaptığı bir ziyarette düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı açıklamalarda tehdidin tam olarak ne zaman ifade edildiği hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. 

“Tahran’a maksimum baskı...” 

Kramp-Karrenbauer Almanya'nın Washington'un Tahran'a karşı "maksimum baskı" politikasını desteklemeyeceğini dile getirdi. 

Fransa, Almanya ve İngiltere'nin İran'la 2015 nükleer anlaşmada "anlaşmazlık mekanizması"nı devreye sokmalarına değinen Karrenbauer, bunun ABD'nin tehdidiyle ilgisi olmadığını belirtti.