image

PeyamaKurd - Afganistan'dan çekilme süreci ile ilgili gelişmeleri aktaran Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığını açıkladı.

Resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Kramp-Karrenbauer, bu akşam son Alman askerlerinin de Afganistan’dan güvenli bir şekilde ayrıldığını belirterek "20 yıl sonra en yoğun yurt dışı görevimiz tamamlandı" mesajını verdi.

2001'den beri Afganistan’da görev yapan 150 binden fazla Alman askerine teşekkür eden Kramp-Karrenbauer, "Alman askerleri Afganistan’da Federal Meclis’in verdiği tüm görevleri yerine getirdi. Bu görevden gurur duyabilirsiniz" açıklamasına yer verdi.

Ayrıca konuyla ilgili Alman Ordusundan yapılan açıklamada da bugün Orta Avrupa Saati ile 21.24’de Afganistan’da bulunan son Alman askerlerinin ülkeden ayrıldığına işaret edilerek askerlerin Tiflis üzerinden Almanya’ya doğru yolda olduğu ve yarın ülkeye gelmelerinin planlandığı kaydedildi.

Ayrıca ordunun yayımladığı açıklamada, böylelikle Alman askerlerinin Afganistan’daki NATO misyonunun tamamlandığı vurgulandı.