image

PeyamaKurd - ABD ve Çin yönetimleri arasında gerilim sürerken Almanya'dan Çin ile ilişkileri konusunda kritik bir açıklamada bulundu. İkili ilişkilere dikkat çeken Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin ile rekabette "ekonomik bağları koparmanın" yanlış bir yaklaşım olacağına vurgu yaptı.

Alman ulusal basındaki haberlere göre Alman Şansölyesi Olaf Scholz Almanya'da katıldığı iş forumunda küreselleşmenin çok sayıda insanı refaha kavuşturan bir başarı hikayesi olduğunu, savunulması gerektiğini dile getirdi.

Başbakan Scholz konuya dair açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ekonomik bağları koparmak doğru yanıt değil. Bazı ülkelerle ekonomik bağları koparmak zorunda değiliz. Açıkçası Çin ile iş yapmayı sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum."

Çin'den Almanya'nın açıklamalarına destek!

Pekin'de düzenlediği basın toplantısında Scholz'un sözlerini olumlu karşıladıklarını ifade eden Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning şu sözlere yer verdi:

"Çin de küreselleşmeyi destekliyor, ekonomik bağları koparma yaklaşımına karşı çıkıyor. İş birliğine odaklanmak ve ekonomik ve ticari bağlarını güçlendirmek yalnızca AB ve Çin'in yararına olmayacak, aynı zamanda dünya ekonomisinin durgunluk içinde olduğu bu dönemde ekonomik toparlanmaya katkı sağlayacaktır."