image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya yaptırımlar sonrası enerji krizi yaşayan Avrupa'da çözüm arayışları devam ederken Almanya'dan kriz ile ilgili açıklama geldi.

Kriz devam ettiği süre içinde vatandaşlarından enerji krizinde zorlu bir kışa hazırlanmalarını isteyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, onlara enerji arzında Rusya'ya bağımlılıktan kurtulma yolunda oluşacak zorluklara katlanma çağrısında bulundu.

Almanya İşverenler Federasyonunun Berlin Tempelhof Havalimanı'nda düzenlediği "İşverenler günü" etkinliğinde açıklamalarda bulunan Başbakan Scholz, enerji krizine rağmen Almanya'daki elektrik tedarikinin güvence altına alındığını belirtti.

"Herhangi bir darboğaz olmayacak"

Alman Şansölyesi açıklamasında, enerji krizinde Almanya'nın güneyindeki iki nükleer enerji santralinin kışın çalışmaya devam etmesinin mümkün olmasını sağladıklarını belirterek, “Böylece Alman elektrik piyasasında herhangi bir darboğaz olmayacak” ifadesini kullandı.

Ayrıca Başbakan Scholz, ülkesinin 2023’ün sonuna kadar ihtiyacı olan tüm gazı ithal etmek için gerekli altyapıya sahip olacağını da vurgulayarak, bunun için kuzey Almanya kıyılarında LNG terminallerinin inşa edildiğini kaydetti..

Açıklamasının devamında iseülkede gaz depolama tesislerin de doluluk oranının yüzde 85'e ulaştığını ve Alman hükümetinin gazda fiyatları aşağı çekmek için daha fazla önlem alacağını belirten Scholz, “Yaptığımız hazırlıklarla bu kışı çıkaracağımıza inanıyorum” sözlerine yer verdi.