image

PeyamaKurd - Almanya'nın güneyindeki Bavyera eyaletinin Würzburg kentinde 25 Haziran günü öğleden sonra, Somali uyruklu bıçaklı bir saldırgan, şehir merkezinde 3 kadını öldürdü, önüne çıkan 6 kişiyi de yaraladı.

Saldırgan çevrede bulunan bir kaç kişinin müdahalesi sayesinde durduruldu. Bunlardan biri de Rojhılatlı Kürt mülteci Çiya Rabei’ydi.

Paylaşılan videolarda Rabei’nin saldırgana nasıl karşı çıktığı ve sırt çantası ile onu durdurmaya çalıştığı net bir şekilde görülüyordu.

Olaydan sonra Alman medyası da Rabei’nin konuşmalarına geniş yer verdi.

"Bavyera Başbakanından Rabei'ye teşekkür"

Saldırının yaşandığı yere çelen bırakan Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, Çiya Rabei ile görüştü. Rabei’ye teşekkür eden Söder kendisine cesaret madalyası veceklerini söyledi.

Rûdaw TV’de yayınlanan Rojhılat bültenine katılan 42 yaşındaki Mahabadlı Rabei, “Hiç korkmadım, korksaydım diğerleri gibi arkada dururdum ya da kaçardım” dedi.

Saldırgandan bıcağını almak istediğini ancak başaramadığını belirten Rabei, en azından başka insanlara saldırmasını önlediğini ve böylece başkalarının kurtulmasına yardım ettiğini söyledi.

“Rabei’ye “cesaret madalyası” ödülü verilecek”

Saldırıyı önleyen Rojhılatlı Kürt mülteci Rabei’ye Almanya tarafından “cesaret madalyası” verileceği kaydedildi.

Henüz 18 aydır Almanya’ya göç eden Rabei ise, “Bunu maldaya için yapmadım. İnsani bir durumdu” diye konuştu.