image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki savaş ve gerilim devam ederken Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Rusya'nın, 40 Alman diplomatı sınır dışı etme kararıyla kendisine zarar vermeye devam ettiğini kaydetti.

Rusya'nın 40 Alman diplomatı ülkeden sınır dışı etme kararına ilişkin Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock tarafından yazılı açıklamada geldi.

Bakan Baerbock, Rusya'dan bu adımı beklediklerini, ancak bunun hiçbir şekilde haklı olmadığını aktararak şu sözlere yer verdi:

"Üç hafta önce sınır dışı ettiğimiz Almanya'daki Rus temsilciliklerindeki 40 çalışan, Almanya'da kaldıkları süre boyunca bir gün diplomasinin hizmetinde bulunmadılar. Bu kişiler daha çok yıllarca ve sistematik olarak bizim özgürlüğümüze ve toplumumuzdaki birlikteliğe karşı çalıştılar. Onların çalışmaları ayrıca bizde koruma arayanları da tehdit etti. Buna daha fazla tahammül edemezdik ve gelecekte de tahammül etmeyeceğiz."

Açıklamasında Rusya'nın sınır dışı ettiği Alman diplomatlarının ise hiçbir şekilde suçlu olmadığını belirten Annalena Baerbock, "Onlar, olumsuz koşullara rağmen açıklıkla, ilgiyle ve büyük bir çabayla ikili ilişkilere hizmet için Rusya'ya gittiler. Bu nedenle bugün iletilen sınır dışı etmelerle Rusya, kendisine zarar vermeye devam ediyor" dedi.

Ayrıca Baerbock, Rusya'daki Alman temsilciliklerindeki ekiplerle beklenen adımlar ve sonuçlar hakkında son günlerde istişarede bulunduğunu dile getirerek, ilgili çalışanlara ve ailelerine kapsamlı bir şekilde destek verileceğini vurguladı.