image

PeyamaKurd - Almanya ve Çin arasında son dönemde artan işbirliğine dikkat çeken Alman basını, Almanya hükümetinin yeni Çin stratejisinde, bu ülkeyle olan ilişkilerinde insan hakları konusunu ön plana alacağını ileri sürdü.

Pekin-Berlin arasındaki işbirliğinin artacağı belirtilen strateji ile ilgili Alman basınından Der Spiegel'e sızdırılan, Alman Dışişleri Bakanlığının Çin'e yönelik taslak gelecek stratejisi belgesine göre, insan hakları, Almanya'nın Çin ile ilişkilerinde daha merkezi bir konuma getirilecek.

"İhlaller söz konusu olduğunda ithalat durdurulacak"

Basına göre, Almanya-Çin stratejisini kapsayan taslak belgede, insan haklarının "bölünmez olduğu ve ne kültürel ne de dini açıdan göreceleştirilemeyeceği" kaydedildi.

Taraflar arasında işbirliğini genişletecek taslağın 18'inci sayfasında "Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde, insan hakları ihlallerinden arınmış tedarik zincirlerinin başka yollarla sağlanamaması halinde, özellikle yoğun insan hakları ihlallerinin yaşandığı bölgelerden ithalatın durdurulmasını desteklemeye de hazırız." ifadelerine yer verilerek gerektiğinde sert yaptırımların göz ardı edilmeyeceği ifade edildi.

Müzakereler sonucu hazırlandığı öngörülen 59 sayfalık taslak metinde, yeni bir blok çatışması amaçlanmadığı ancak rekabet konusunda hiçbir stratejik boşluk bırakılmaması gerektiği vurgulandı.

Çin'in Batı Balkan bölgesindeki etkisi sınırlandırılacak!

Öte yandan Almanya'nın yeni Çin stratejisinin, Çin'in Batı Balkan bölgesindeki etkisini sınırlandırmaya odaklandığına işaret edilen belgede, Almanya ve AB'nin, Pekin'in bu hamlesine karşı Batı Balkanlar ile iş birliğini yoğunlaştıracağı ve AB'ye katılım süreçlerini ilerletecekleri dikkat çekildi.