image

PeyamaKurd - Almanya Dışişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılma sürecini endişeyle izlediğini bildirdi.

HDP'nin kapatılma davasına ilişkin yazılı açıklamada bulunan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi ve Avrupa Birliği üyeliğine aday ülke olarak taahhüt ettiği en yüksek demokratik ve anayasal standartlara uymasının beklendiğini duyurdu.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, Almanya'nın HDP'nin kapatılma sürecini endişeyle izlediği belirtilerek, "HDP davası orantılılık konusunda ciddi şüpheler uyandırıyor çünkü demokratik karar alma, tüm vatandaşların görüş ve çıkarlarının meşru bir temsilini gerektirir. Her şeyden önce, buna canlı bir muhalefet de dahildir. Bu nedenle, sonraki süreci çok dikkatli şekilde izleyeceğiz" sözlerine yer verildi.

HDP'den beklentilerinin de AB'nin terör örgütü listesinde yer alan PKK ile arasına net bir şekilde mesafe koyması gerektiği belirtilen açıklamada, "HDP'nin AB'nin terör örgütü listesinde yer alan PKK ile arasına net şekilde mesafe koymasını bekliyoruz" denildi.

Öte yandan bakanlık açıklamasında, milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu ile çok sayıda diğer milletvekili aleyhindeki ceza davalarının da Türkiye'de hukukun üstünlüğünü sorgulayan bir gelişmenin parçası olduğuna dikkat çekti.