image

PeyamaKurd - Rusya ile enerji konusunda bağlılığın arttığına değinen Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, kömürlü ve nükleer elektrik santrallerini kapatma kararı alan Almanya'nın Rus gazına olan ihtiyacının önümüzdeki yıllarda artacağını dile getirdi.

ABD ve bazı Avrupa ülkeleri, inşasında son aşamaya gelinen Kuzey Akım 2 projesine karşı çıkmayı sürdürürken projenin önemli katılımcılarından biri olan Almanya'dan Rus gazına ihtiyacın artacağı açıklaması geldi.

Alman Bakan Altmaier, video konferans yöntemiyle düzenlenen Rus-Alman Hammadde Forumu'nda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"40 yıldır Rusya'dan güvenilir bir şekilde gaz alıyoruz, hiçbir zaman siyasi sorunlar olmadı ve bu gazı birkaç yıl daha kullanacağız. Hatta önümüzdeki birkaç yıl içinde ihtiyaçların artması muhtemel, zira nükleer enerji ve kömür kullanmayı bırakıyoruz, bu nedenle geçiş teknolojisi olarak gaza ihtiyacımız var."

Enerji Bakanı Altmaier açıklamasında, hidrojen ve sentetik benzin alanlarında işbirliğini konuşmak için en kısa sürede Moskova'yı ziyaret etmeye hazır olduğunu dile getirdi.