image

PeyamaKurd - Ürdün'deki ziyaretinde Kiev-Moskova gerilimine değinen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna ile Rusya arasındaki tansiyonu düşürmeye dair herhangi bir belirti olmadığını dile getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ürdün'de resmi temaslarda bulunarak başkent Amman'da mevkidaşı Eymen es-Safedi ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Baerbock, uluslararası arenada dikkatlerin çevrildiği Ukrayna ile Rusya arasındaki durumun son derece gergin olduğunu hatırlatarak, bu sebeple bölge turunu da kısa tuttuğunu ifade etti.

Ayrıca açıklamasında, "Ukrayna ile Rusya arasındaki tansiyonu düşürmeye dair herhangi bir belirti yok" diyen Alman bakan, "Moskova dün itibarıyla Ukrayna sınırındaki askeri varlığını 20 bin daha artırdı" ifadesini kullandı.

Eymen es-Safedi ise Alman mevkidaşı Baerbock ile ikili ilişkileri görüştüklerini belirterek, Filistin meselesinin yanı sıra Suriye ve Yemen krizleri, İran'ın nükleer anlaşmasıyla ilgili müzakereleri ve terörle mücadele gibi çeşitli konuları ele aldıklarını ifade etti.