image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşından Kiev ordusuna askeri desteğini sürdüren Almanya'nın Leopar tankları için de gönderebileceği ileri sürüldü.

Açıklamada bulunan Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Ukrayna'ya Leopar tankı gönderme ihtimalini göz ardı etmediklerini ancak henüz bir karar alınmadığını kaydetti.

"Savaş tanklarından vazgeçme kararı yok"

Marienberg kentindeki NATO Acil Müdahale Gücü (VJTF) bünyesindeki Alman askerlerini ziyaretinde bir açıklama yapan Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, "Kimse hiçbir ihtimali göz ardı etmemeli ancak federal hükümette savaş tanklarından vazgeçme kararı yok" ifadesini kullandı.

Bakan Lambrecht açıklamasında, Ukrayna'ya verilecek 40 adet Marder zırhlı muharebe araçlarına ilişkin, "Marder zırhlı muharebe araçları aktif olarak kullanılanlardan verilmeyecek" diyerek, bu araçların mart sonuna kadar teslim edilmesinin planlandığını ve gerekli eğitimi de vereceklerine vurgu yaptı.

"Almanya verdiği sözleri yerine getirdi"

Açıklamasında, bugünkü ziyaretiyle söz konusu araçların kabiliyet ve yeteneklerini görme fırsatı bulduğunu belirten Lambrecht, Almanya'nın verdiği sözleri yerine getirdiğini belirtti.

"Ukrayna'ya Marder'in kullanılmayan envarterinden verilecek"

Askeri yardıma ilişkin Alman medyası ise, Ukrayna'ya gönderilecek Marder muharebe araçlarının yarısının ordunun envanterinde bulunan ama aktif kullanılmayanlardan verileceğini ve silah şirketi Rheinmetall'den temin edileceği iddiasında bulundu.