image

PeyamaKurd - Avrupa ülkelerinin Rusya'ya yönelik yaptırımları sonrası enerji akışında kriz yaşanırken, Almanya yeni boru hattı için harekete geçti. Açıklamada bulunan Scholz, Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Orta Avrupa’ya uzanan doğalgaz boru hattı yapılması için çağrıda bulundu.

Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan enerji krizi bağlamında, yeni enerji kaynaklarını sağlamak için Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Orta Avrupa’ya uzanacak doğalgaz boru hattı yapılmasını desteklediğini dile getiren Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB'ye seslendi.

AB'li liderle doğalgaz boru hattını görüştü!

Alman Şanşöyesi Scholz Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, böyle bir hattın inşa edilmesi gerektiğini ve şu anda eksik olduğunu söyleyerek, bu doğalgaz boru hattının mevcut krizi büyük ölçüde rahatlatabileceğine dikkat çekti.

AFP'nin haberine göre Scholz, İspanya ve Portekizli mevkidaşlarının yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile böyle bir proje hakkında görüştüğünü belirtti. Scholz, bu boru hattı hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

2013 yılında İspanya’nın Katalonya bölgesinden güney Fransa’ya uzanan bir MidCat olarak bilinen gaz boru hattı projesi, finansmanı konusunda anlaşılamadığı ve Fransa’dan destek almadığı için 2019’da durduruldu.