image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşını başlayan Rus lider Putin'e Almanya'dan savaşayı kanamayacaksın mesajı gönderildi. Alman Başbakanı mesajında, bu savaşı Ukrayna'nın kazanacağını ileri sürdü.

İkinci Dünya Savaşı'nın Avrupa'da sona ermesinin 77. yıldönümü nedeniyle televizyondan halka hitap eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, savaşı kazanamayacağını ve Ukrayna'nın hayatta kalacağını dile getirdi.

"Ukrayna hayatta kalacak"

Şansölye Olaf Scholz, Rusya'nın başlattığı savaşın ne zaman ve nasıl sona ereceğini söyleyemeyeceğini belirterek şu sözlere yer verdi:

"Ancak bir şey açık; Rusya'nın dikte ettiği bir barış olmayacak. Ukrayna ve biz bunu kabul etmeyeceğiz. Putin savaşı  kazanamayacak. Ukrayna hayatta kalacak. Özgürlük ve güvenlik galip gelecek."

Alman Başbakanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı boyunduruk altına almak istediğini savunarak, Putin'in, Ukraynalıların "kültürlerini ve kimliklerini yok etmek istediğini" dile getirdi.

Ayrıca açıklamasının devamında ise Rusya'ya karşı benzeri görülmemiş yaptırımların uygulandığına dikkati çeken Scholz, ülkesinin Ukrayna'ya her türlü desteğinin süreceğine vurgu yaptı.