image

PeyamaKurd - Moskova’ya tepki gösteren Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2015’te Alman Parlamentosu’na yönelik siber saldırıdan sorumlu gördüğü Rusya’yı sert eleştirdi. Angela Merkel olayın “çirkin ve korkunç” olduğunu dile getirdi. 

Angela Merkel, Federal Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtlayarak, Yeşiller Milletvekili Tabea Rössner’in siber saldırıyla ilgili sorusuna alışılagelmişin dışında sert eleştirilerde bulundu.  

Rusya’nın 2015’te kendi seçim bürosu ve Alman parlamenterlerin maillerinin hacklenmesini çirkin ve korkunç olarak niteleyen Merkel şu ifadelere yer verdi: 

“Ben bunu çok ciddiye alıyorum. Çok açık söyleyeyim, bu bana çok acı veriyor. Ben böyle bir olayı bu ülke için son derece can sıkıcı buluyorum. Hiç hoş değil. Hoş olmamanın ötesinde korkunç. Bu, güvene dayalı işbirliğini zedeliyor. Federal hükümet buna karşı önlem hakkını saklı tutuyor. Tiergarten cinayetinden sonra Rus diplomatlara yaptırımlar getirdik.” 

Ayrıca Merkel, Rusya’nın hibrit savaş stratejisi güttüğünü belirterek, “buna dikkat etmeliyiz. Görmezden gelemeyiz” dedi.