image

PeyamaKurd - Almanya Dışişleri Sözcüsü, 'Almanya elçisinin sınır dışı edilmesi konusunda Türkiye'den henüz bir bildirim almadık' dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Yeni Zelanda ve ABD'nin büyükelçilerinin Osman Kavala hakkındaki AİHM kararlarının uygulanması çağrısı yapan ortak bildiri sonrası 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için talimat verdiğini söylemesinin ardından Almanya hükümeti yeni açıklama yaptı.

Almanya Dışişleri Sözcüsü, "Diplomatların sınır dışı edilmesi konusunda Erdoğan'dan herhangi bir bildirim almadık" ifadelerini kullandı. Alman sözcü, böyle bir sınırdışı kararının Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin derinliği ve önemi ile çelişeceğini söyledi. 

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert ise Erdoğan'ın açıklamalarının Berlin hükümeti tarafından 'endişe' ile not edildiğini ve durumu anlayamadıklarını dile getirdi. Seibert, "Fakat söylediğim gibi, Türk tarafıyla henüz resmi bir iletişim olmadı. Bekleyip görmemiz gerekiyor" dedi.