image

PeyamaKurd - Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginliğe değinen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, diyalog çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock açıklamasında, "NATO ortakları arasındaki ihtilafları diyalog yoluyla çözmeliyiz. İttifak saflarında kavgalar Rusya Devlet Başkanı'nın (Vladimir Putin) tam olarak istediği şeydir" ifadesini kullandı.

Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile Atina'daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Baerbock, Yunanistan'ın komşusu Türkiye ile ilgili endişelerinin farkında olduğunu belirterek, Alman denizaltılarının Türkiye'ye satışının aralarında olduğu söz konusu konularla alakalı Yunan mevkidaşıyla kapsamlı bir değerlendirme yaptığını vurguladı.

"İhtilafları diyalog yoluyla çözmeliyiz"

Ayrıca açıklamasında iki ülke arasında yaşanan ihtilaflara işaret eden Baerbock şu sözlere yer verdi:

"Endişelerinizin ne olduğunu çok dikkatli bir şekilde dinledim çünkü bugünkü dönem 15 yıl öncesinden farklı. NATO ortakları arasındaki ihtilafları diyalog yoluyla çözmeliyiz. İttifak saflarında kavgalar Rusya Devlet Başkanı'nın tam olarak istediği şeydir. Tam da bugün İstanbul’da öğleden sonra mesajım olacak. Bu, birbirlerinin egemenliğine saygı duymayı içerir."