image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Doğu Ege adalarına ilişkin açıklamalarına bir tepki de Almanya'dan geldi. Türkiye'yi Yunanistan ile yaşanan anlaşmazlıkta itidalli olmaya çağıran Almanya Başbakanı Scholz, "AB üyesi bir ülkenin egemenliğinin tartışmaya açılması kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile görüşmesinin ardından bugün açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Türkiye'yi Yunanistan ile yaşanan anlaşmazlıkta itidalli olmaya çağırarak Avrupa Birliği (AB) üyelerinin egemenliğinin tartışmaya açılmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

"İttifak ruhuyla da bağdaşmıyor"

Alman Şansölyesi Scholz adına Berlin'de açıklama yapan hükümet sözcüsü, Ukrayna savaşına gönderme yaparak "Başbakan, özellikle de mevcut durum ışığında tüm NATO müttefiklerinin dayanışma halinde olması ve karşılıklı provokasyonlardan kaçınması gerektiği görüşündedir" sözlerine yer verdi.

Yunanistan'ın Türk F-16'larının Ege'de yerleşimin bulunduğu Yunan adaları üzerinde uçuş yaptığı iddialarına atıfta bulunan Hükümet Sözcüsü, "Yunan hava sahasına girilmesi ve Yunan adaları üzerinde uçuşlar gerçekleştirilmesi doğru bir şey değil. Yapıcı bir yaklaşım olmamakla birlikte İttifak ruhuyla da bağdaşmıyor" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Sözcü, Almanya'nın, Türkiye ile Yunanistan arasında açıkta kalan konuların karşılıklı diyalog ve devletler hukuku temelinde çözüme kavuşturulması için çaba gösterdiğini belirterek, "AB'ye üye devletlerin egemenliğinin sorgulanması ise bizim için kabul edilebilecek bir şey değildir" dedi.