image

PeyamaKurd - Almanya, Rusya'ya karşı Ukrayna'ya yeniden silah sevkiyatı yapma kararı aldı. Yeni silah sevkiyatına ilişkinAlmanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht'den açıklama geldi. 

Bakan Lambrecht açıklamasında, Berlin’de silahlı kuvvetler konferansının başlangıcında yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya iki Mars-2 tipi çoklu roketatar ve 50 Dingo zırhlı araç daha teslim edileceğini dile getirdi.

Savunma Bakanı Lambrecht konuya dair açıklamasında, “Ukrayna’ya iki adet Mars-2 tipi çoklu roketatar ve 50 Dingo zırhlı araç ve çoklu roketatarlar için 200 füze sağlayacağız” ifadesini kullandı.

"Rusya'ya yaptırım, Ukrayna'ya yardımda bulunuyoruz"

Ayrıca açıklamasında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin cesur ve başarılı operasyonlarına övgüde bulunan Bakan Lambrecht şu sözlere yer verdi:

“Ukrayna’ya hızlı bir şekilde daha fazla askeri teçhizat sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulayarak Ukraynalıların cesur mücadelelerinde açıkça yanlarında duruyoruz.

Yaklaşık bir milyon mülteciye sığınma imkanı sunuyoruz. Ukrayna’yı mali olarak ve silah tedarik ederek de destekliyoruz. Ukrayna’nın özellikle son birkaç gün içinde Alman silahlarının da yardımıyla elde ettiği başarıları görmek cesaret verici."