image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı süresince Rusya ile savaşında Kiev yönetimine askeri silah sevkiyatı gerçekleştiren Almanya'dan yeni silahlar için açıklama geldi. Açıklamada bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna ziyareti sırasında bu ülkeye yeni silah yardımında bulunacaklarını belirtti.

Harkov şehrine yapılan ziyaret ile ilgili Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bakan Baerbock bu açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Ukrayna’nın tüm bölgelerinde, Harkov’dan Herson ve Kiev’e kadar tüm insanlar, dayanışmamıza ve desteğimize güvenebileceklerini bilmeli."

Ziyarette basına konuşan Almanya Dışişleri Bakanı açıklamasında, bu desteğin, silah sevkiyatının yanı sıra, “kış yardımı” olarak jeneratör, transformatör, yakıt ve battaniye biçiminde devam edeceğini belirtti.

Almanya: "Somut teklifler yapmak istiyoruz"

Ayrıca açıklamasında, “Üyelik sürecinde elde edilen başarıları kaydetmek istiyorum" diyen Baerbock şu ifadeleri kullandı:

"Almanya hükümeti olarak Ukrayna’ya, hukukun üstünlüğünü, bağımsız kurumları ve yolsuzlukla mücadeleyi güçlendirmenin yanı sıra, AB standartlarına uyum konusunda ilerleme kaydetmek için somut teklifler yapmak istiyoruz."