image

PeyamaKurd - Almanya, Ukrayna savaşı nedeniyle durdurmuştu, Rusya'dan teleskop ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada bulunan Rusya Federal Uzay Ajansı Başkanı Dmitriy Rogozin, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları gerekçesiyle Almanya tarafından durdurulan ortak uzay teleskobu sistemini tek taraflı olarak yeniden faaliyete geçireceklerini bildirdi.

Ukrayna savaşı nedeniyle Almanya’nın "Spektr-RG" uzay programını sekteye uğratan kararın ardından Rusya'dan bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada, "Almanların hatasını düzelteceğiz ve Spektr-RG gözlemevimizde teleskoplarını açacağız" denildi.

"Almanların hatasını düzelteceği"

Uzay programını tek taraflı olarak sürdüreceklerini duyuran Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Spektr-RG sistemindeki Alman teleskobun, Rus teleskopla birlikte yeniden faaliyete geçirilmesi emrini verdim. Siyasi sebeplerden dolayı Alman teleskobu kapatma kararı alanların buna hakkı yoktu. Almanların hatasını düzelteceğiz ve Spektr-RG gözlemevimizde teleskoplarını açacağız."

Almanya'daki Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü ise, Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte geliştirdiği eROSITA teleskobunu kapatma ya da bir başka ifadeyle uyku moduna alma kararını vermişti.