image

PeyamaKurd - Finlandiya'nın NATO'ya girme kararını değerlendiren Alman Şansölyesi Scholz, söz konusu kararı memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin'in ülkelerinin "gecikmeden NATO üyeliğine başvurulması gerektiğini” bildiren ortak açıklamasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Konuya ilişkin bir yazılı açıklama yayımlayan Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebstreit, Şansölye Scholz’un Cumhurbaşkanı Niinistö ile telefonda görüştüğünü ifade etti.

Alman hükümetinden Finlandiya'ya tam destek açıklaması!

Hükümet Sözcüsü Hebestreit, görüşmenin odağında Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın sonrasında Avrupa’daki güvenlik durumu ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımının bulunduğunu dile getirdi.

Ayrıca Hebestreit yayımladığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"Şansölye Scholz, Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Sanna Marin'in ülkelerinin gecikmeden NATO'ya katılımına ilişkin bugünkü bildirisini memnuniyetle karşıladı ve Alman hükümetinin Finlandiya'ya bu yolda tam destek vereceği güvencesini verdi."