image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki savaşın Avrupa'ya olan etkisine dikkat çeken Almanya Başbakanı Olaf Scholz yaptığı uyarıda, emperyalizmin Avrupa'ya geri döndüğüne dikkat çekti.

Frankfurter Allgemeine gazetesi için kaleme aldığı makalede, siyasetin gerçeğin görülmesiyle başladığının altını çizen Alman Şansölyesi Scholz, "Gerçek olan, emperyalizmin Avrupa'ya geri döndüğüdür" açıklamasına yer verdi.

Scholz, birçok ülkenin yakın ekonomik ilişkilerin ve karşılıklı bağımlılıkların aynı zamanda istikrar ve güvenliği sağlayacağını umduğunu ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşla bu umudu gözle görülür şekilde yok ettiğini belirtti.

Ayrıca Alman Başbakanı, Rus füzelerinin sadece Ukrayna'yı değil, aynı zamanda Avrupa ve uluslararası barış düzenini de moloz haline getirdiğini de belirtti.

Scholz açıklamasında, Putin'in gaz sevkiyatını durdurarak enerjiyi bir silah olarak kullandığını kaydederek, Sovyetler Birliği'nin bile Soğuk Savaş sırasında bunu yapmadığını vurguladı.