image

PeyamaKurd - Başbakan Angela Merkel'in görev süresi dolarken Almanya’da düzenlenecek parlamento seçimlerinde Kürtlerin temsiliyetini artırıp Federal Meclis’e daha fazla parlamenter göndermek istiyor.

Ülkede yapılacak seçimlerde 5’i Sol Parti’den (Die Linke), 3’ü Yeşiller’den ve Hür Demokrat Parti (FDP), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hristiyan Sosyal Birlik’dan (CDU) birer tane olmak üzere en az 11 Kürt aday bulunuyor.

Seçimlerle ilgili değerlendirmede bulunan Almanya Kürt Toplumu Eşbaşkanı Mehmet Tanrıverdi, en az 3 ya da 4 Kürt adayın Almanya Federal Meclisi’ne (Bundestag) gireceğini öngörüyor.

Tanrıverdi, Rûdaw’a yaptığı değerlendirmede, “Bu sayıyla beraber mecliste Kürtlerin sayısı en az ikiye katlanacak” diyerek, halihazırda Federal Meclis’te 2 Kürt parlamenter olduğunu vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, Angela Merkel’in halefi ve CDU’nun yeni lideri Armin Lanschet’in seçilmesi halinde Kürt toplumunun temsilcileriyle bir araya geleceğinin kendilerini aktarıldığını belirten Tanrıverdi şunları belirtti:

“Laschet, Kürt seçmenlerden istediği desteği alması halinde Almanya Kürt Toplumu yürütme kurulu üyelerini davet etmeye dair söz verdi. Belli ki Alman siyasetçiler seçimler söz konusu olunca Kürt seçmenin önemini kavramış durumda.”