image

PeyamaKurd - Almanya'da Sol Parti, Yeşiller Partisi, Federal Meclisi Alman-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu, Berlin hükümetine HDP için çağrı yaptı.

Federal Meclisin Alman-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun Yönetim Kurulu tarafından yapılan ortak açıklamada, Federal Hükümet’ten, muhalefete ve sivil topluma karşı uygulanan siyasi baskılara son vermesi için Türk Hükümeti nezdinde girişimlerde bulunmasını istedi.

HDP’li siyasetçilere ve insan hakları savunucularına karşı uygulanan baskı örneğinde olduğu gibi, Türkiye’de muhalefete ve sivil topluma karşı uygulanan baskı ve kovuşturmalardan kaygı duyduklarını dile getiren Almanya Federal Meclisi Alman-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun Yönetim  Kurulu, HDP’nin bölgesel düzeydeki yönetim kademelerinde  görevli onlarca kişi ile yerel siyasetçinin de yer aldığı 700’ü aşkın kişinin gözaltına alınmış olması, Türkiye’de yıllardır muhalif güçlere karşı uygulanan siyasi baskının en son örneğini oluşturduğunu belirtti.

Öte yandan Yeşiller Partisi adına Federal Parlamento milletvekili Cem Özdemir ve Federal Meclis Başkan Yardımcısı Caludia Roth yazılı bir açıklama kaleme aldılar.

Yeşiller Partisi adına yazılan metinde HDP'nin kapatılması talebine ve Türkiye'de demokrasinin adım adım yok edilmesine karşı Berlin hükümetinin suskun kalması eleştirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“HDP, Türkiye'deki barışçıl, demokratik bir ortağımızdır. Türkiye'de umudunu kaybetmek istemeyen herkesin HDP ve siyasetçileriyle dayanışma göstermesini bekliyoruz. Giderek otokratikleşen Türkiye'nin artık Berlin'de göz ardı edilmemesinin zamanı geldi.”